

API 5L PSL1 Klass A ERW stålrör
Grundläggande översikt
API 5L PSL1 Grade A ERW (Electric Resistance Welded) stålrörär ingångsspecifikationen för-kolstålledningsrör i API 5L-standarden. Den är utformad för vätsketransmissionsapplikationer med lågt-tryck där högre hållfasthetsgrader inte krävs.
Beteckningen delas upp enligt följande:
API 5L: American Petroleum Institute-specifikation för ledningsrör
PSL1: Produktspecifikation nivå 1 (standardkvalitetsnivå med grundläggande krav)
Betyg A: Den lägsta hållfasthetsgraden i API 5L, med minsta sträckgräns på30 000 psi (207 MPa)
ERW: Electric Resistance Welded – rör bildat av stålspiral och svetsat i längdled utan tillsatsmetall
Nyckelspecifikationer
| Parameter | Specifikation |
|---|---|
| Standard | API 5L (46:e upplagan, anpassad till ISO 3183) |
| Produktspecifikationsnivå | PSL1 |
| Kvalitet | A (L210 i ISO-notation) |
| Tillverkningstyp | ERW (Electric Resistance Welded) |
| Minsta avkastningsgräns | 207 MPa (30 000 psi) |
| Minsta draghållfasthet | 331 MPa (48 000 psi) |
| Storleksområde (OD) | 21,3 mm till 660 mm (1/2" till 26") |
| Väggtjocklek | 1,0 mm till 17,5 mm |
| Längd | 3 m till 22 m (5,8/6/11,8/12 m standard, SRL, DRL) |
| Slutavslut | Släta ändar, fasade ändar, gängade ändar |
Kemisk sammansättning (PSL1 Grad A)
| Element | Max % (svetsat rör) | Anteckningar |
|---|---|---|
| Kol (C) | 0.22% | Lägre än klass B för förbättrad formbarhet |
| Mangan (Mn) | 0.90% | Ger grundläggande styrka |
| Fosfor (P) | 0.030% | Kontrollerad för svetsbarhet |
| Svavel (S) | 0.030% | Kontrollerad för seghet |
Obs: Klass A har den lägsta kol- och manganhalten bland API 5L-kvaliteterna, vilket gör det till det mest formbara alternativet.
Mekaniska egenskaper (PSL1 Grad A)
| Egendom | Minimikrav |
|---|---|
| Avkastningsstyrka | 207 MPa (30 000 psi) |
| Draghållfasthet | 331 MPa (48 000 psi) |
| Förlängning | Per API 5L bord (varierar beroende på väggtjocklek) |
Dimensionella toleranser
| Parameter | Storleksintervall | Tolerans | Källa |
|---|---|---|---|
| Rörkropp OD | 219,1-457 mm | ±0.75% | |
| Rörkropp OD | 508-610 mm | ±0.75% | |
| Rörändar (219,1-273,1 mm) | - | +1.6 mm / -0,4 mm | |
| Rörändar (274-320 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm | |
| Rörändar (323,9-457 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm | |
| Väggtjocklek | 219,1-457 mm | +15% / -12.5% | |
| Väggtjocklek | 508-610 mm | +17.5% / -12.5% |
Testkrav (PSL1)
| Testtyp | Krav | Anteckningar |
|---|---|---|
| Kemisk analys | Per värmeparti | Verifierar sammansättningsgränser |
| Dragprov | Per lot | Verifierar sträck- och draghållfasthet |
| Tillplattad test | Krävs för ERW-rör | Kontrollerar duktilitet |
| Böjtest | Nödvändig | Verifierar svetsintegritet |
| Hydrostatiskt test | Varje rör testas individuellt | Verifiering av tryckintegritet |
| NDT (ultraljud/virvelström) | Svetssömsinspektion | Standardpraxis |
| Impact Testing (Charpy V-notch) | Krävs inte för PSL1 | Endast PSL2 kräver obligatoriska slagtester |
Betygsjämförelse: API 5L PSL1 Grader
| Kvalitet | Avkastningsstyrka (min) | Draghållfasthet (min) | Relativ styrka | Typisk tillämpning |
|---|---|---|---|---|
| A | 207 MPa (30 ksi) | 331 MPa (48 ksi) | Baslinje | Låg-vattentryck, dränering, allmän nytta |
| B | 241 MPa (35 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | +16% avkastning | Allmän rörledningstjänst, vanligast |
| X42 | 290 MPa (42 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | +40% avkastning | Medium-trycköverföring |
| X52 | 359 MPa (52 ksi) | 455 MPa (66 ksi) | +73% avkastning | Allmän överföring |
| X60 | 414 MPa (60 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | +100% avkastning | Högtrycksöverföring.- |
Vanliga applikationer
| Ansökan | Beskrivning |
|---|---|
| Vattenledningar för lågt-tryck | Kommunal vattenförsörjning, bevattningssystem |
| Dräneringssystem | Dagvattendränering, avloppsledningar |
| Gasuppsamling av lågt-tryck | Icke-kritisk naturgasinsamling |
| Allmänna rörledningar | Industriella vattenledningar, kylvattensystem |
| Strukturella applikationer | Fäktning, ledstänger, byggnadsställningar |
| Mekanisk tillverkning | Maskinkomponenter, utrustningsramar |
ERW tillverkningsprocess
ERW stålrör är ett elektriskt motståndssvetsat rör med rak söm som produceras genom en kontinuerlig process:
Upprullning– Stålspolen är avlindad och nivellerad
Kantförberedelse– Bandkanterna är frästa för korrekt svetsning
Formning– Stålband är kall-formad till cylindrisk form
Elektrisk induktionssvetsning– Hög-svetsning förenar kanter utan tillsatsmetall
Värmebehandling– Medelfrekvent värmebehandling normaliserar svetszonen
Dimensionering– Rör passerar genom dimensioneringsvalsar för att uppnå slutliga dimensioner
NDT– Ultraljudsdetektering av svetsfog
Hydrostatisk testning– Varje rör testas individuellt för tryckintegritet
Avsluta efterbehandling– Ändarna förberedda (släta, fasade eller gängade)
Jämförelse mellan PSL1 och PSL2 för klass A
| Särdrag | PSL1 klass A | PSL2 klass A | Betydelse |
|---|---|---|---|
| Tillgänglighet | Tillgänglig | Ej tillgängligt(Betyg A erbjuds inte i PSL2) | PSL2 börjar i klass B |
| Kol (C) max | 0.22% | - | - |
| Svavel (S) max | 0.030% | - | - |
| Avkastningsstyrka | Endast minimum | - | - |
| Impact Testing | Krävs inte | - | - |
| Typisk användning | Lågt-tryck, icke-kritiskt | - | - |
Obs: Enligt API 5L-specifikationerna täcker PSL2-kvaliteterna B till X80. Betyg A är endast tillgängligt i PSL1 .
Viktiga fördelar
| Fördel | Beskrivning |
|---|---|
| Mest ekonomiskt | Lägsta kostnad bland API 5L-kvaliteter |
| Utmärkt formbarhet | Lågt kolinnehåll tillåter böjning, flänsning och formning utan att spricka |
| Bra svetsbarhet | Låg kolekvivalent säkerställer enkel fältsvetsning |
| Bred tillgänglighet | Lagerförs vanligtvis av tillverkare i små till medelstora diametrar |
| Duktilitet | Högre töjning än högre kvaliteter, lämplig för kallformning |
Viktiga överväganden
1. Urval av betyg A vs. klass B
Betyg A: Välj för låg-, icke-kritiska applikationer där kostnaden är den primära drivkraften
Betyg B: Vanligaste betyget för allmän tjänst; ger 16 % högre sträckgräns
2. Storleksbegränsningar
ERW-tillverkning är vanligtvis begränsad till24-26 tum (610 mm) OD
Större diametrar kräver LSAW- eller SSAW-tillverkning
3. PSL1 vs. PSL2
PSL1 Grade A är lämplig för allmän service, vattenledningar, icke-kritiska applikationer
PSL2 är inte tillgängligt för klass A; högre betyg (B och högre) används när utökade krav behövs
4. Motsvarande betyg
ISO 3183: L210
ASTM A53: Betyg A (liknande)
GB/T 9711: L210
5. Beläggningsalternativ
Svart (bar): Standard fräsfinish
Lack/Anti-rostolja: Tillfälligt skydd under transport
FBE (Fusion Bonded Epoxy): Korrosionsskydd för nedgrävda applikationer
3LPE: För nedgrävda rörledningar
Galvaniserad: För korrosionsskydd i utomhusapplikationer
6. Bruksprovningscertifikat
Vanligtvis tillhandahålls somEN 10204 Typ 3.1Bmed fullständiga testresultat
Tredje-inspektion (SGS, BV, Lloyds) tillgänglig på begäran
Sammanfattning
API 5L PSL1 Klass A ERW stålrörär specifikationen för ingångs-ledningsrör, som representerar den lägsta hållfasthetsgraden i API 5L-familjen. Med minsta sträckgräns på30 000 psi (207 MPa)och draghållfasthet av48 000 psi (331 MPa), det är det mest ekonomiska alternativet för applikationer med lågt-tryck där högre hållfasthet inte krävs.
Nyckelfunktioner:
Finns endast iPSL1kvalitetsnivå (PSL2 erbjuds inte för klass A)
Tillverkad avERW-processen– storlekar från 1/2" till 26" OD
Lägsta kolhalt bland API 5L-kvaliteter – utmärktformbarhet och svetsbarhet
Ingen obligatorisk slagtestning – lämplig för tillämpningar i omgivningstemperatur
Mest kostnadseffektiva-lösningen för icke-kritisk vätskeöverföring
Vanliga applikationer inkluderar:
Låg-vattenöverföring och bevattning
Dräneringssystem och allmännyttiga rörledningar
Strukturella applikationer (stängsel, ledstänger, byggnadsställningar)
Mekaniska tillverkningskomponenter
Vid beställning, ange:API 5L PSL1 klass A ERW stålrör, storlek (OD x WT), längd, ändfinish och beläggningskrav. För applikationer som kräver högre styrka eller förbättrad kvalitet (PSL2), övervägAPI 5L PSL1/PSL2 Grad Bistället.





