

API 5L PSL2 Grade B är en standard, allmänt tillgänglig och allmänt specificerad produkt för tillverkning av Spiral Submerged Arc Welded (SSAW) stålrör[citat:1, citat:3, citat:4, citat:5, citat:8]. Denna kombination representerar den mest använda specifikationen för ledningsrör med stor-diameter i olje-, gas- och vattentransmissionssystem där förbättrad kvalitet och garanterad seghet krävs [citation:3, citation:4, citation:5].
Beteckningen "API 5L PSL2 Grade B Spiral Submerged Arc Pipe" kombinerar den vanligaste materialkvaliteten (Grade B) med den förbättrade PSL2-kvalitetsnivån, producerad med den ekonomiska spiralsvetsprocessen för applikationer med stor-diameter [citation:3, citation:4].
📋 Nyckelspecifikationer för API 5L PSL2 Grade B SSAW-rör
Tabellen nedan sammanfattar de primära specifikationerna för denna produkt, baserat på branschpraxis och tillverkardata [citat:1, citat:3, citat:4, citat:5, citat:7, citat:8, citat:10].
| Attribut | Beskrivning |
|---|---|
| Standard | API 5L: "Specification for Line Pipe" (46:e upplagan, i linje med ISO 3183) [citat:4, citat:5, citat:7]. |
| Produktspecifikationsnivå | PSL2: Den förbättrade kvalitetsnivån för ledningsrör, med strängare krav än PSL1 inklusive strängare kemikontroller, maximala hållfasthetsgränser, obligatorisk Charpy-slagprovning och strängare NDT [citat:3, citat:4, citat:5, citat:8]. |
| Stålkvalitet | Klass B (L245): Denvanligaste betygeti API 5L-specifikationen, med en lägsta sträckgräns på 35 000 psi (241 MPa) [citat:3, citat:4, citat:5, citat:7]. |
| ISO-beteckning | L245[citat:4, citat:5, citat:7]. |
| Tillverkningsprocess | Spiral (spiralformad) undervattensbågsvetsning (SSAW/HSAW): Formad av varmvalsad-stålslinga, med svetsfogen löpande kontinuerligt i en spiral längs rörets längd. Svetsad med dubbel-sidig automatisk nedsänkt bågsvetsning [citat:1, citat:3, citat:5, citat:7]. |
| Kemisk sammansättning (max %) [citat:3, citat:8] | Kol (C):0,22 % max (PSL2-krav) Mangan (Mn):1,20 % max Fosfor (P):0,025 % max (snävare än PSL1:s 0,030 %) Svavel (S):0,015 % max (betydligt snävare än PSL1:s 0,030 %) Kisel (Si):0,45 % max |
| Mekaniska egenskaper [citat:3, citat:4, citat:5, citat:8] | Avkastningsstyrka:241-448 MPa (35 000-65 000 psi) intervall – bådaminimum och maximumspecificeras Draghållfasthet:414-655 MPa (60 000-95 000 psi) intervall Utbyte-till-dragförhållande:Mindre än eller lika med maximalt 0,93 Charpy Impact: Obligatoriskvid specificerad temperatur (Större än eller lika med 27J @ 0 graders standard) [citat:3, citat:5] |
| Typiskt storleksintervall [citat:1, citat:3, citat:5, citat:7, citat:10] | Ytterdiameter:219 mm till 4064 mm (ca. 8" till 160") Väggtjocklek:3,2 mm till 25,4 mm (gemensamt intervall 5-25 mm) Längd:3 m till 18 m standard; upp till 50 m tillgänglig för specifika applikationer |
| Viktiga testkrav [citat:3, citat:5, citat:8] | Obligatorisk Charpy Impact Testingvid angiven temperatur (vanligtvis 0 grader) Dragprovningverifiera både minimi- och maximigränser Kemisk analysmed snävare PSL2-gränser (särskilt S Mindre än eller lika med 0,015 %) Tillplattning och böjtestför svetsintegritet 100 % icke-förstörande testningav svetssöm (UT/RT) Hydrostatiskt testvarje rör |
| Vanliga applikationer [citat:3, citat:4, citat:5, citat:7] | Olje- och gasöverföringsledningar för högt-tryck; distributionsnät för naturgas; vattenöverföringsledningar som kräver garanterad seghet; rörledningar till havs; samla linjer i kalla klimat; kritiska infrastrukturprojekt; applikationer där PSL2-kvalitet föreskrivs av förordning. |
| Certifiering | Bruksprovningscertifikat tillEN 10204 Typ 3.1med fullständiga testresultat och spårbarhetsregister [citat:5, citat:7]. API-monogram tillgängligt från licensierade fabriker. |
📊 Jämförelse mellan PSL1 och PSL2 för SSAW-rör av klass B
Tabellen nedan belyser de kritiska skillnaderna mellan PSL1 och PSL2 för klass B, och visar varför PSL2 är premiumvalet [citat:3, citat:4, citat:5, citat:8]:
| Krav | PSL1 klass B | PSL2 klass B | Betydelse |
|---|---|---|---|
| Kol (C) max | 0,26-0,28% [citat:4, citat:8] | 0.22-0.24%[citat:3, citat:8] | Bättre svetsbarhet, lägre HAZ-hårdhet |
| Svavel (S) max | 0,030% [citat:4, citat:8] | 0.015%[citat:3, citat:8] | 50 % reduktion- kritisk för seghet och HIC-motstånd |
| Fosfor (P) max | 0,030% [citat:4, citat:8] | 0.025%[citat:3, citat:8] | Förbättrad seghet och svetsbarhet |
| Avkastningsstyrka | Minst endast (245 MPa) [citat:4, citat:8] | Min (245 MPa) OCH Max (448 MPa)[citat:3, citat:8] | Förhindrar över-hållfasta material som kan orsaka svetsproblem |
| Draghållfasthet | Minsta endast (415 MPa) [citat:4, citat:8] | Räckvidd specificerat (415-655 MPa)[citat:3, citat:8] | Säkerställer konsekventa mekaniska egenskaper |
| Avkastningsförhållande (Y/T) | Ej specificerat | Mindre än eller lika med 0,93[citat:3, citat:5] | Säkerställer tillräcklig duktilitet |
| Impact Testing | Krävs inte | Obligatorisk( Större än eller lika med 27J @ 0 grader ) [citat:3, citat:5] | Garanterar seghet vid låg-temperatur |
| Kolekvivalent | Krävs inte | Beräknat och kontrollerat | Säkerställer god fältsvetsbarhet |
| Spårbarhet | Batchnivå | Rör-för-rör full spårbarhet | Komplett kvalitetsdokumentation |
🔍 Viktiga punkter att förstå
Vad "PSL2 Grade B" betyder: Denna specifikation kombinerar den vanligaste hållfasthetsgraden (Grade B/L245) med de förbättrade kvalitetskraven för PSL2. Resultatet är ett rör med241 MPa minsta sträckgränssom också hargaranterad slagseghet, strängare kemikontroller, maximala hållfasthetsgränser och full spårbarhet[citat:3, citat:4, citat:5, citat:8].
Varför välja PSL2 Grade B?PSL2 betyg B anges när [citat:3, citat:4, citat:5, citat:7]:
Låg-temperaturtjänst kräver garanterade slagegenskaper (större än eller lika med 27J vid 0 grader)
Projektspecifikationer kräver PSL2-kvalitet (vanligt för reglerade rörledningar)
Förbättrad dokumentation och spårbarhet krävs enligt kod
Maximala hållfasthetsgränser kräver kontroll för att förhindra fältsvetsproblem
Sur service kräver låg svavelhalt (mindre än eller lika med 0,015%)
Regelefterlevnad (FERC, DOT, FEMSA-linjer) krävs
Betyget "Arbetshäst".: Betyg B ärvanligast producerade och lagerförda kvaliteti API 5L-specifikationen, med PSL2-tillgänglighet genom stora tillverkare över hela världen [citat:4, citat:5, citat:7]. Detta gör PSL2 Grade B SSAW-rör lättillgängligt med konkurrenskraftiga ledtider.
Branschacceptans: PSL2 Grade B SSAW-rör används ofta iolje- och gasöverföring, vattenförsörjningssystem och strukturella tillämpningardär förbättrad kvalitet krävs men högre-styrka (X42-X70) inte är nödvändiga [citation:3, citation:5, citation:7].
📏 Dimensionella toleranser (API 5L PSL2)
API 5L specificerar följande toleranser för SSAW-rör, där PSL2 har samma dimensionskrav som PSL1 [citat:5, citat:10]:
| Parameter | Storleksintervall | Tolerans |
|---|---|---|
| Ytterdiameter | Mindre än eller lika med 60,3 mm | -0,8 till +0.4 mm |
| 60,3 mm < OD Mindre än eller lika med 168,3 mm | ±0.0075D | |
| 168,3 mm < OD Mindre än eller lika med 610 mm | ±0,0075D (max ±3,2 mm) | |
| 610 mm < OD Mindre än eller lika med 1422 mm | ±0,005D (max ±4,0 mm) | |
| Väggtjocklek | Mindre än eller lika med 5 mm | ±0,5 mm |
| 5 mm < t < 15 mm | ±0.1t | |
| Större än eller lika med 15 mm | ±1,5 mm | |
| Rakhet | Alla storlekar | Mindre än eller lika med 0,1 % av total längd |
🏭 Ansökningar och urvalsmotiv
PSL2 Grade B SSAW-rör används i ett brett spektrum av applikationer där förbättrad kvalitet krävs [citat:3, citat:4, citat:5, citat:7]:
| Ansökan | Varför PSL2 Grade B specificeras |
|---|---|
| Hög-gasöverföring | Obligatorisk Charpy-slagprovning garanterar seghet vid driftstemperaturer |
| Rörledningar för kallt klimat | Garanterat 27J vid 0 grader säkerställer duktilt beteende under vinterförhållanden |
| Offshore och marina applikationer | Tät svavelkontroll (mindre än eller lika med 0,015%) ger HIC-beständighet; full spårbarhet krävs |
| Reglerade rörledningar | FERC/DOT-jurisdiktioner kräver ofta PSL2-kvalitet för allt rörledningsmaterial |
| Kritisk vattenöverföring | Förbättrad testning och dokumentation för kommunal infrastruktur |
| Sur service (med tilläggskrav) | Låg svavelhalt uppfyller kraven i NACE MR0175/ISO 15156 |
| Internationella projekt | Många globala specifikationer är PSL2 som standard för allt rörledningsmaterial |
🔧 Tillverkningsprocess för PSL2 Grade B SSAW-rör
Tillverkningsprocessen följer förbättrade PSL2-kvalitetskontroller [citat:3, citat:5, citat:7]:
Råmaterialberedning: Varm-valsade stålrullar som uppfyller kemikraven PSL2 Grad B (särskilt lågsvavligt Mindre än eller lika med 0,015%) jämnas, inspekteras och kant-fräsas [citation:3, citation:5].
Spiralformning: Stålbandet formas kontinuerligt till en cylindrisk form vid en specifik spiralvinkel vid rumstemperatur [citat:3, citat:5].
Nedsänkt bågsvetsning: Dubbel-automatisk nedsänkt bågsvetsning (inuti och utanför) skapar spiralsömmen med full penetration. Svetsprocedurer är kvalificerade enligt PSL2-kraven [citat:3, citat:5].
Icke-destruktiv testning: 100 % ultraljud (UT) eller radiografisk (RT) inspektionav hela svetslängden med PSL2-acceptanskriterier [citat:3, citat:5, citat:8].
Hydrostatisk testning: Varje rör testas individuellt för att verifiera tryckintegriteten [citat:3, citat:5].
Mekanisk provning: Dragprover (verifierar både min- och maxgränser), utplattande tester, böjtester ochobligatorisk Charpy-slagprovningpå oädel metall, svetsning och HAZ [citat:3, citat:5].
Avsluta efterbehandling: Ändarna förberedda (släta eller fasade enligt ASME B16.25) för fältsvetsning [citat:5, citat:7].
Beläggning: Valfria yttre beläggningar (3LPE, FBE, etc.) och invändiga foder tillgängliga [citat:5, citat:7].
📝 Viktiga överväganden
Kostnad Premium: PSL2 klass B kostar mer än PSL1 på grund av ytterligare tester, strängare kemikontroller och förbättrade dokumentationskrav. Premien är motiverad för ansökningar som kräver garanterad prestation.
Tillgänglighet: PSL2 klass B ärlättillgängligfrån stora tillverkare, eftersom det är en av de vanligaste tillverkade PSL2-kvaliteterna [citat:1, citat:3, citat:5, citat:7, citat:8].
Komplett specifikation: Vid beställning, ange [citat:3, citat:5]:
API 5L PSL2, Grade B, SSAW (spiralsvetsad), Storlek (OD x WT), Längd, Slutfinish
Slagtesttemperatur: 0 grader (standard) eller lägre vid behov
Eventuella tilläggskrav (sur service, ytterligare NDT)
Beläggningskrav (3LPE, FBE, etc.)
Sur servicealternativ: För miljöer som innehåller H₂S-, specificeraAPI 5L PSL2 Grade B med tilläggskrav SR16 (SSC-testning)och kontrollera svavelhalten Mindre än eller lika med 0,002 %.
Dubbel certifiering: Många bruk erbjuder dubbla rör-certifierade tillAPI 5L PSL2 Grade B, ASTM A53 Gr B och ASTM A106 Gr Bger flexibilitet för projekt med flera standardkrav.
📝 Sammanfattning
API 5L PSL2 Grad B Spiralnedsänkta bågsvetsade rörär destandard, vanligaste valet för applikationer med stor-diameter rörledningar som kräver förbättrad kvalitet[citat:3, citat:4, citat:5, citat:7]. Med minsta sträckgräns på241 MPa (35 000 psi), dessa rör kombinerar de pålitliga mekaniska egenskaperna hos Grade B med premiumfunktionerna hos PSL2:garanterad Charpy-slagseghet (större än eller lika med 27J vid 0 grader), strängare kemikontroller (särskilt svavel Mindre än eller lika med 0,015%), maximala hållfasthetsgränser, full spårbarhet och strängare testning[citat:3, citat:5, citat:8].
Finns i diametrar från219mm till över 4000mmmed väggtjocklekar till25,4 mmoch längder upp till50m, dessa rör produceras med den kostnadseffektiva SSAW-tillverkningsprocessen- samtidigt som de uppfyller de stränga kvalitetskraven i PSL2 [citation:1, citation:3, citation:5, citation:7].
PSL2 Grade B är den föredragna specifikationen för [citat:3, citat:4, citat:5, citat:7]:
Hög-gasöverföring som kräver garanterad seghet
Kallt klimat och offshoreapplikationer
Reglerade rörledningar (FERC, DOT, FEMSA)
Kritiska infrastrukturprojekt
Applikationer där utökad dokumentation är obligatorisk
Se till att du tydligt anger när du beställerAPI 5L PSL2 Grade B, SSAW, tillsammans med nödvändiga dimensioner, slagtesttemperatur och eventuella beläggnings- eller tilläggskrav baserat på din specifika applikation [citat:3, citat:5, citat:7].





