Apr 01, 2026 Lämna ett meddelande

API 5L PSL2 X52 elektriskt-motståndssvetsat stålrör med rak söm

info-259-194info-168-300

API 5L PSL2 X52 ERW stålrör

Grundläggande översikt

API 5L PSL2 Grade X52 ERW (Electric Resistance Welded) stålrörär en av de mest använda specifikationerna för medium-ledningsrör inom olje- och gasindustrin. Beteckningen "X52" indikerar en lägsta sträckgräns på52 000 psi (359 MPa), som representerar övergångsgraden mellan låg-uppsamlingssystem och hög-transmissionsledningar. PSL2 lägger till förbättrade kvalitetskrav inklusive strängare kemiska kontroller, obligatoriska slagtester, maximala hållfasthetsgränser och full spårbarhet.

Beteckningen delas upp enligt följande:

API 5L: American Petroleum Institute-specifikation för ledningsrör

PSL2: Produktspecifikation nivå 2 (förbättrad kvalitet med obligatorisk testning)

X52: Betyg som indikerar en lägsta sträckgräns på 52 ksi (359 MPa)

ERW: Electric Resistance Welded – rör bildat av stålspiral och svetsat i längdled utan tillsatsmetall

Nyckelspecifikationer

Parameter Specifikation
Standard API 5L (46:e upplagan, anpassad till ISO 3183)
Produktspecifikationsnivå PSL2
Kvalitet X52 (L360 i ISO-notation)
Minsta avkastningsgräns 359-360 MPa (52 000-52 200 psi)
Maximal avkastningsstyrka 530-531 MPa (76 900-77 000 psi)– PSL2 anger både min och max
Minsta draghållfasthet 455-460 MPa (66 000-66 700 psi)
Maximal draghållfasthet 600-760 MPa (87 000-110 000 psi)
Utbyte-till-dragförhållande (max) 0.93
Tillverkningstyp ERW (Electric Resistance Welded) / HFW
Storleksområde (ERW) 1/2" till 26" (21,3 mm till 660 mm) OD; typisk ERW upp till 24"
Väggtjocklek Schema 10 till 160, STD, XS, XXS
Längd 5 m till 14 m; SRL, DRL; 5,8 m, 6 m, 11,8 m, 12 m standard
Slutavslut Släta ändar, fasade ändar, gängade ändar

Kemisk sammansättning (PSL2-svetsad rör)

Element Max % PSL1 Jämförelse
Kol (C) 0.22-0.24% 0,28 % (snävare kontroll)
Mangan (Mn) 1.40% 1,40 % (liknande)
Kisel (Si) 0.40-0.45% Ej specificerad för PSL1
Fosfor (P) 0.025% 0,030 % (strängare)
Svavel (S) 0.015% 0,030 % (50 % minskning)
Vanadin (V) 0,10 % max Valfri mikro-legering
Niob (Nb) 0,05 % max Valfri mikro-legering
Titan (Ti) 0,04 % max Valfri mikro-legering
Kolekvivalent (CE IIW) 0,43 % max Beräknat och kontrollerat för svetsbarhet

Obs: PSL2 kräver kolekvivalent (CE) beräkning och kontroll för att säkerställa god fältsvetsbarhet.

Mekaniska egenskaper

Egendom PSL2-krav PSL1 Jämförelse
Avkastningsstyrka (min) 359-360 MPa (52 200 psi) Samma minimum
Avkastningsstyrka (max) 530-531 MPa (77 000 psi) Ej specificerat
Draghållfasthet (min) 455-460 MPa (66 700 psi) Samma minimum
Draghållfasthet (max) 600-760 MPa (87 000-110 000 psi) Ej specificerat
Utbyte-till-dragförhållande 0,93 max Ej specificerat
Förlängning Enligt API 5L formel Samma formel
Charpy Impact (CVN) Obligatoriskvid angiven temperatur Krävs inte
Hårdhet (max) 250 HV10 (sur service: 248 HV10) Ej specificerat

Måtttoleranser (API 5L)

Parameter Storleksintervall Tolerans
Rörkropp OD 219,1-457 mm ±0.75%
Rörkropp OD 508-610 mm ±0.75%
Rörändar (219,1-273,1 mm) - +1.6 mm / -0,4 mm
Rörändar (274-320 mm) - +2.4 mm / -0,8 mm
Rörändar (323,9-457 mm) - +2.4 mm / -0,8 mm
Väggtjocklek (508-610 mm) - +19.5% / -8%
Väggtjocklek (219,1-457 mm) - +15% / -12.5%

ERW tillverkningsprocess

ERW stålrör är ett elektriskt motståndssvetsat rör med rak söm som produceras genom en kontinuerlig process:

Upprullning– Stålspolen är avlindad och nivellerad

Kantförberedelse– Bandkanterna är frästa för korrekt svetsning

Formning– Stålband är kall-formad till cylindrisk form

Elektrisk induktionssvetsning– Hög-svetsning förenar kanter utan tillsatsmetall

Värmebehandling– Svetssömmen är normaliserad för att förfina kornstrukturen

Dimensionering– Rör passerar genom dimensioneringsvalsar för att uppnå slutliga dimensioner

NDT– 100 % icke-förstörande testning (ultraljud eller virvelström) av svetsfog

Hydrostatisk testning– Varje rör testas individuellt för tryckintegritet

Avsluta efterbehandling– Ändarna förberedda (släta eller fasade)

Testkrav (PSL2)

Testtyp Krav Anteckningar
Kemisk analys Per värmeparti Skärpta PSL2-gränser
Dragprov Per lot Verifierar både min- och maxgränser
Utbyte-till-dragförhållande Mindre än eller lika med 0,93 Obligatorisk verifiering
Charpy Impact Test (CVN) Obligatorisk Krävs för alla PSL2-klasser
Tillplattad test Krävs för ERW-rör Kontrollerar duktilitet
Böjtest Nödvändig Verifierar svetsintegritet
Hydrostatiskt test Varje rör Verifiering av tryckintegritet
NDT (ultraljud/virvelström) 100 % av svetsfogen Obligatorisk för PSL2
Hårdhetstestning För sur service Hårdhetskartläggning krävs när specificeras

Betygsjämförelse: X52 vs. angränsande betyg

Kvalitet Avkastningsstyrka (min) Avkastningsstyrka (max) Draghållfasthet (min) Typisk tillämpning
B 241 MPa (35 ksi) 448 MPa (65 ksi) 414 MPa (60 ksi) Låg-trycksuppsamling, verktyg
X42 290 MPa (42 ksi) 496 MPa (72 ksi) 414 MPa (60 ksi) Samlingslinjer, distribution
X46 317 MPa (46 ksi) 524 MPa (76 ksi) 435 MPa (63 ksi) Medellång-tryckuppsamling
X52 359 MPa (52 ksi) 531 MPa (77 ksi) 455-460 MPa (66 ksi) Överföring, insamling, process
X56 386 MPa (56 ksi) 545 MPa (79 ksi) 490 MPa (71 ksi) Överföringsrörledningar
X60 414 MPa (60 ksi) 565 MPa (82 ksi) 517 MPa (75 ksi) Högtrycksöverföring.-
X65 448 MPa (65 ksi) 600 MPa (87 ksi) 531 MPa (77 ksi) Högt-tryck, offshore
X70 483 MPa (70 ksi) 635 MPa (92 ksi) 565 MPa (82 ksi) Långt-avstånd, högt-tryck

*X52 är övergångsgraden mellan låg-uppsamlingssystem och hög-transmissionsledningar, som erbjuder en beprövad balans mellan styrka, svetsbarhet och kostnad.*

Jämförelse mellan PSL1 och PSL2 för X52

Särdrag PSL1 X52 PSL2 X52 Betydelse
Kol (C) max 0.26-0.28% 0.22-0.24% Bättre svetsbarhet, lägre HAZ-hårdhet
Svavel (S) max 0.030% 0.015% 50 % reduktion– kritisk för seghet och HIC-resistans
Fosfor (P) max 0.030% 0.025% Förbättrad seghet och svetsbarhet
Avkastningsstyrka Endast 359-360 MPa min 360-531 MPa räckvidd Förhindrar över-hållfasta material
Draghållfasthet Endast 455-460 MPa min 455-600 MPa räckvidd Säkerställer konsekventa mekaniska egenskaper
Utbyte-till-dragförhållande Ej specificerat Mindre än eller lika med 0,93 Säkerställer tillräcklig duktilitet
Charpy Impact Testing Krävs inte Obligatorisk Garanterar seghet vid låg-temperatur
Kolekvivalent (CE) Krävs inte Beräknat och kontrollerat Säkerställer god fältsvetsbarhet
NDT-krav Standard Mer strängt Bättre defektdetektering
Spårbarhet Batchnivå Rör-för-rör full spårbarhet Komplett kvalitetsdokumentation
Hårdhetskontroll Ej specificerat Mindre än eller lika med 250 HV10 (sur: 248 HV10) Viktigt för sura tjänsteapplikationer
Typisk användning Allmän service, vattenledningar, icke-kritiskt Kritisk service, sur service, låg temperatur, reglerade rörledningar  

Vanliga applikationer

Ansökan Beskrivning
Olje- och gasöverföring på land Rörledningar för mellantryck- för råolja, naturgas och raffinerade produkter
Insamling och distribution av naturgas Ansluta brunnar till processanläggningar; regionala gasnät
Producerade vatten- och flerfasflödesledningar Transport av olja/vatten/gasblandningar i uppströmsdrift
Pipeline Station och Terminal Piping Kompressorstationer, pumpstationer, mätanläggningar
Sur service H₂S-miljöer (med kompletterande NACE-krav)
Låg-temperaturtjänst Applikationer som kräver garanterad slagseghet vid 0 grader eller lägre
Industriell processrörledning Raffinaderier, kemiska anläggningar, kraftproduktion
Undervattensrörledningar Offshore och marina applikationer (med förbättrad seghet)

Viktiga fördelar

Fördel Beskrivning
Garanterad seghet Obligatorisk Charpy-slagtestning säkerställer prestanda vid låg-temperatur; 27J minimum vid angiven temperatur
Striktare kemi 50 % lägre svavelhalt (0,015 % vs. 0.030 %) förbättrar svetsbarheten och HIC-beständigheten
Kontrollerad styrka Maximal sträckgräns (531 MPa) förhindrar över-hållfasta material som kan orsaka svetsproblem
Full spårbarhet Rör-för-spårbarhet för fullständig kvalitetsdokumentation
Förbättrad NDT Strängare icke-förstörande testkrav
Optimal balans X52 erbjuder den bästa balansen mellan styrka, svetsbarhet och kostnad bland API 5L-kvaliteter
Dubbel certifiering Ofta dubbel-certifierad med ASTM A106 Grade B för allmänna rörtillämpningar
Kostnadseffektiv- ERW-processen ger ekonomisk produktion för storlekar upp till 24"

Beläggningsalternativ

Beläggningstyp Bäst för Nyckelfunktioner
3LPE (3-lagers polyeten) Nedgrävda rörledningar Vanligast; utmärkt korrosionsskydd, hög slagtålighet
FBE (Fusion Bonded Epoxy) Olje- och gasledningar Stark vidhäftning, kemikaliebeständighet
3LPP (3-lagers polypropen) Offshore rörledningar Hög temperaturbeständighet (upp till 140 grader)
Stenkolstjärepoxi Marina miljöer Tungt-skydd
Svart (bar) Standard fräsfinish Tillfälligt skydd
Lack/Anti-rostolja Tillfälligt skydd Kortvarigt-korrosionsskydd under transport
Betongbeläggning (CWC) Rörledningar till havs/undervatten Negativ flytkraft och mekaniskt skydd

Viktiga överväganden

1. Storleksbegränsningar

ERW-tillverkning för X52 är vanligtvis tillgänglig i1/2" till 24-26" (21,3 mm till 660 mm) OD

Större diametrar (över 24") kräver LSAW- eller SSAW-tillverkning

2. PSL1 vs. PSL2 urval

PSL2: Krävs för låg-temperaturservice (särskilt under 0 grader), sur service (H₂S-miljöer), reglerade rörledningar (FERC, DOT) och kritiska applikationer

PSL1: Lämplig för allmän service, vattenledningar, icke-kritiska tillämpningar där låg-temperaturseghet inte krävs

3. Slagprovningstemperatur

Standard Charpy-slagprovning är kl0 gradermed 27J minimum

För kallare applikationer (arktiskt, djupt vatten), slagprovning kl-20 gradereller-45 graderkan specificeras

4. Sur serviceförmåga

PSL2 X52 med ytterligare krav kan användas för sur service (H₂S-miljöer):

Hårdhetstestning (mindre än eller lika med 248 HV10)

HIC- och SSC-testning enligt NACE MR0175/ISO 15156

Svavelhalten kan begränsas ytterligare till mindre än eller lika med 0,002 %

5. Motsvarande betyg

ISO 3183: L360

GB/T 9711: L360

ASTM A106: Grad B (sömlös, liknande styrka)

ASTM A53: Grad B (liknande styrka)

EN 10208-2: L360NB/MB

6. Leveransvillkor (värmebehandlingssuffix)

PSL2 X52 kan levereras med suffix som indikerar värmebehandling:

X52N: Normaliserad

X52Q: Släckt och härdat

X52M: Termomekanisk valsad (TMCP)

7. Bruksprovningscertifikat

Vanligtvis tillhandahålls somEN 10204 Typ 3.1med fullständiga testresultat

Tredje-inspektion (SGS, BV, Lloyds, TUV, ABS) tillgänglig på begäran

8. Branschanmärkning

En jämförande studie från 2024 visade att Charpy-slagvärden för sömlösa rör i allmänhet är högre än ERW-rör på grund av metallurgiska faktorer som kornstorlek, icke-metalliska inneslutningar, delaminering och mikrostrukturer. PSL2 ERW med korrekt kvalitetskontroll förblir dock lämplig för kritiska pipelineapplikationer.

Sammanfattning

API 5L PSL2 Grade X52 ERW stålrörär industristandarden för medellång-hållfast svetsad linjerör, som kombinerar hållfasthetsgraden X52 (359 MPa minsta utbyte) med de förbättrade PSL2-kvalitetskraven. Medsträngare kemikaliekontroller(C Mindre än eller lika med 0,24 %, S Mindre än eller lika med 0,015 %, P Mindre än eller lika med 0,025%),obligatorisk Charpy-slagprovning, maximala styrka gränser(Mindre än eller lika med 531 MPa utbyte),styrning-till-dragförhållande(Mindre än eller lika med 0,93), ochfullständig spårbarhet-för-rör, PSL2 X52 är det föredragna valet för överföringsrörledningar, samlingssystem och kritiska applikationer som kräver garanterad seghet vid låga-temperaturer eller sur servicekapacitet.

Nyckelfunktioner:

Finns iPSL2kvalitetsnivå med utökade testkrav

Tillverkad avERW-processen– storlekar från 1/2" till 24" OD

Obligatorisk Charpy-slagprovning(minst 27 J) säkerställer prestanda vid låg-temperatur

50 % lägre svavelhalt(0,015 % vs. 0.030%) förbättrar segheten och HIC-resistensen

Maximal sträckgräns(531 MPa) förhindrar över-material

Mikro-legerademed Nb/V för förbättrade egenskaper

Full spårbarhetfrån ståltillverkning till färdigt rör

Utbyte-till-dragförhållande Mindre än eller lika med 0,93säkerställer tillräcklig duktilitet

Vanliga applikationer inkluderar:

Rörledningar för överföring av olja och gas

Nätverk för insamling och distribution av naturgas

Rörledningsstation och terminalrör

Låg-temperaturservice som kräver garanterad slagseghet

Reglerade rörledningar under FERC, DOT eller andra myndigheter

Sura tjänsteapplikationer (med kompletterande NACE-krav)

Offshore och undervattensrörledningar

Vid beställning, ange:API 5L PSL2 Grade X52 ERW stålrör, Storlek (OD x WT), Längd, Ändfinish (slät/fasad), Värmebehandlingsskick (N/Q/M vid behov), Beläggningskrav (3LPE/FBE/bar) och eventuella tilläggskrav (slagprovstemperatur, sur service). Brukstestcertifikat enligt EN 10204 Typ 3.1 är standard.

Skicka förfrågan

whatsapp

Telefon

E-post

Förfrågning