

ASTM A252 Grade 3 Longitudinal Submerged Arc Welding (LSAW) rör
Grundläggande översikt
ASTM A252 Grade 3 LSAW-rör ärhögsta styrkai ASTM A252-specifikationen försvetsade stålrörspålar. Det är enkolstålrörtillverkad med hjälp avLongitudinell nedsänkt bågsvetsning (LSAW)process, speciellt utformad förtunga-applikationer för grundpålning och konstruktionsstöddär maximal-lastbärande kapacitet krävs .
Namnförklaring
| Del | Menande |
|---|---|
| ASTM | ASTM International (American Society for Testing and Materials) |
| A252 | Standardspecifikation för svetsade och sömlösa stålrörspålar |
| Årskurs 3 | Dehögsta styrkai ASTM A252-specifikationen – lämplig för tunga-applikationer |
| Longitudinell nedsänkt bågsvetsning (LSAW) | Tillverkningsprocess – stålplåtar formas och svetsas längs en enda rak längsgående söm med hjälp av nedsänkt bågsvetsning med tillsats av tillsatsmetall |
Huvudegenskaper hos ASTM A252 Grade 3 LSAW-rör
| Särdrag | Beskrivning |
|---|---|
| Materialtyp | Lågkolstål/låg-legerat kolstål– ger utmärkt seghet, duktilitet och svetsbarhet |
| Tillverkning | LSAW (longitudinell nedsänkt bågsvetsning)– plattor bildade av UOE-, JCOE- eller valsböjningsprocesser, sedan dubbelsidiga-bågsvetsade |
| Primär tillämpning | Kraftiga-pålningsfundament, brokonstruktion, marina strukturer och hög-belastningsapplikationer |
| Avkastningsstyrka | 310 MPa (45 000 psi) minimum |
| Draghållfasthet | 455 MPa (66 000 psi) minimum |
| Förlängning | Minst 20 %(varierar med väggtjocklek) |
| Typiska diametrar (LSAW) | 168 mm till 1820 mm(6" till 72") |
| Typisk väggtjocklek | 3,4 mm till 80 mm |
| Längd | 3 m till 32 mstandard; upp till 70 m tillgänglig från vissa tillverkare |
Kemisk sammansättning (ASTM A252 Grad 3)
| Element | Värmeanalys (max %) | Produktanalys (max %) | Anteckningar |
|---|---|---|---|
| Kol (C) | 0.26 | 0.30 | Låg kolhalt för svetsbarhet |
| Mangan (Mn) | 1.35 - 1.6 | 1.40 - 1.6 | Ger styrka |
| Fosfor (P) | 0.05 - 0.07 | 0.05 - 0.07 | Stram kontroll för seghet |
| Svavel (S) | 0.03 - 0.047 | 0.045 | Kontrollerad för svetskvalitet |
| Kisel (Si) | 0,45 max | Ej specificerat | Desoxidationsmedel |
Notera:Stålet får inte innehålla mer än 0,050 % fosfor.
Jämförelse av mekaniska egenskaper: ASTM A252 Betyg
| Egendom | Årskurs 1 | Årskurs 2 | Årskurs 3 |
|---|---|---|---|
| Avkastningsstyrka (min) | 205 MPa (30 ksi) | 240 MPa (35 ksi) | 310 MPa (45 ksi) |
| Draghållfasthet (min) | 345 MPa (50 ksi) | 415 MPa (60 ksi) | 455 MPa (66 ksi) |
| Förlängning (min) | 30% | 25% | 20% |
| Styrka i förhållande till årskurs 1 | Baslinje | +17% avkastning | +51% avkastning |
| Användningsfrekvens | Lätt-appar | Mest använda | Tung-belastning, hög-belastning |
Källor:
LSAW tillverkningsprocess för ASTM A252 Grade 3
Processsteg
| Steg | Beskrivning |
|---|---|
| 1. Plattval | Stålplåtar av hög-kvalitet väljs enligt ASTM A252-kraven |
| 2. Kantförberedelse | Plåtkanterna är fasade för att skapa ett V-format spår för svetsning |
| 3. Formning | Plattor formas till cylindriska former med UOE, JCOE eller rullbockningsmaskiner |
| 4. Häftsvetsning | Formade plattor häftsvetsas-för att bibehålla formen innan den slutliga svetsningen |
| 5. Nedsänkt bågsvetsning | Fler-tråds-SAW applicerar intern svets, sedan extern svets (dubbel-}sidig) för full penetration |
| 6. Mekanisk expandering | Rör kan utökas till exakta dimensioner för att uppnå snäva toleranser |
| 7. Värmebehandling | Kan genomgå stressavlastande värmebehandling när specificeras för att förbättra segheten |
| 8. Inspektion och provning | Icke-förstörande tester inklusive ultraljudsundersökning och hydrostatisk testning |
| 9. Efterbehandling | Ändfasning (enligt ANSI B16.25), applicering av beläggning enligt specifikation |
Tillgängliga formningsmetoder
| Metod | Beskrivning | Lämplighet för årskurs 3 |
|---|---|---|
| UOE | Plåt pressad till U-form, sedan O-form, mekaniskt expanderad efter svetsning | Lämplig – hög-volymproduktion |
| JCOE | Progressiva J-C-O-formningssteg, expanderade efter svetsning | Lämplig – hög formningsnoggrannhet |
| RBE (Rullböjning) | Plåten rullades successivt in i cylindern | Lämplig för mindre produktionsserier |
Storlek Tillgänglighet
| Parameter | Räckvidd | Anteckningar |
|---|---|---|
| Ytterdiameter (LSAW) | 168 mm till 1820 mm(6" till 72") | Upp till 4500 mm tillgänglig från vissa tillverkare |
| Väggtjocklek | 3,4 mm till 80 mm | Upp till 100 mm tillgänglig från vissa tillverkare |
| Längd | 3 m till 32 mstandard;upp till 70 mtillgänglig | Längre längder minskar fältskarvning |
| Slut Finish | Släta ändar, fasade ändar enligt ANSI B16.25 | Fasad för svetsstandard |
Test- och inspektionskrav
| Testtyp | Ändamål | Krav |
|---|---|---|
| Kemisk analys | Verifiera att sammansättningen uppfyller ASTM A252-gränserna | Per värmeanalys |
| Dragprov | Bekräfta sträck- och draghållfasthet | Per lot |
| Tillplattad test | Kontrollera duktiliteten | Nödvändig |
| Böjtest | Verifiera svetsintegriteten | Nödvändig |
| Hydrostatiskt test | Bevis på läckage-täthet | Varje rör testas |
| Ultraljudsundersökning | Upptäck inre defekter | 100 % av svetssömmen när det anges |
| Röntgenundersökning (röntgen) | Verifiera svetskvaliteten | När specificerat |
| Dimensionell inspektion | Verifiera OD, väggtjocklek, rakhet | 100% |
| Impact Test | Verifiera segheten | När specificerat |
| Visuell inspektion | Ytskick, svetsutseende | 100% |
Brukstestcertifikat:EN 10204 / 3.1B tillhandahålls vanligtvis
Tillämpningar av ASTM A252 Grade 3 LSAW Pipe
Betyg 3 ärhögsta styrka alternativetoch är specificerad för de mest krävande tillämpningarna:
| Användningsområde | Specifika användningsområden |
|---|---|
| Brokonstruktion | Huvudpelar pålfundament, stora-lastbärande komponenter, stora brostöd |
| Hamnar och marina strukturer | Hamnar, pirer, kajer, offshoreplattformar som kräver långvarig-korrosionsbeständighet och förmåga att motstå fartygs förtöjningspåverkan och vågerosion |
| Hög-byggnadsfundament | Djupa grunder för skyskrapor och tunga konstruktioner där maximal lastkapacitet krävs |
| Tung anläggningsteknik | Projekt med utmanande markförhållanden som kräver extra-lastbärande kapacitet |
| Hydraulikteknik | Dammförstärkning, dräneringssystem, grundkonstruktion av vattenkraftstation |
| Utmanande markförhållanden | Projekt där svåra markförhållanden kräver maximal pålstyrka |
Notera:Årskurs 3 är specifikt utvald förstora-infrastrukturprojektsom broar, hamnar och-höghus därextra belastning-och maximal hållbarhetkrävs.
Beläggnings- och skyddsalternativ
| Beläggningstyp | Ansökan |
|---|---|
| Svart(bar) | Standard fräsfinish, inomhusbruk |
| Lack / Anti-rostolja | Tillfälligt skydd under transport |
| Svart målning | Grundläggande korrosionsskydd |
| FBE (Fusion Bonded Epoxy) | Korrosionsskydd för nedgrävd tjänst |
| 3LPE (3-lagers polyeten) | Nedgrävda rörledningar, tuffa miljöer |
| Stenkolstjärepoxi | Tungt-skydd |
| Bitumenbeläggning | Begravd tjänst |
| Galvaniserad | Utomhusexponerade applikationer |
| Katodiskt skydd | Kan appliceras för att förlänga livslängden |
Jämförelse: ASTM A252 tillverkningstyper
| Aspekt | LSAW (längsgående) | ERW | SSAW (spiral) | Sömlös |
|---|---|---|---|---|
| Svetssöm | Enkel raksöm | Enkel raksöm | Kontinuerlig spiralsöm | Ingen söm |
| Diameterintervall | 6" till 72"+ | Mindre än eller lika med 24" typiskt | 8" till 120"+ | Mindre än eller lika med 24" typiskt |
| Väggtjocklek | Upp till 80 mm | Medium | Medium | Tjock tillgänglig |
| Typisk tillämpning | Tung pålning, fundament, strukturell | Mindre pålning | Pålning med stor diameter | Specialapplikationer |
| Nyckelfördel | Högsta hållfasthet, utmärkt måttnoggrannhet | Kostnads-effektiv för små diametrar | Mycket stora diametrar | Enhetliga kraftegenskaper |
Fördelar med ASTM A252 Grade 3 LSAW-rör
| Fördel | Beskrivning |
|---|---|
| Högsta styrka | Årskurs 3 erbjudermaximal styrkabland ASTM A252 kvaliteter, med 51 % högre sträckgräns än grad 1 |
| Överlägsen belastning-bärande kapacitet | Idealisk för djupa fundament och tunga strukturella applikationer som kräver maximal lastkapacitet |
| Utmärkt seghet och slagtålighet | Motståndskraftig mot sprickbildning under påkänning, säkerställer tillförlitlighet i dynamiska miljöer med-hög belastning |
| Kapacitet med stor diameter | LSAW-processen möjliggör produktion av pålar med stor-diameter (upp till 72"+), perfekt för stora infrastrukturprojekt |
| Tjocka väggar | Lämplig för applikationer som kräver stor väggtjocklek (upp till 80 mm) |
| Hög strukturell integritet | Enkel längsgående söm med full-penetration dubbel-sidig svetsning säkerställer robusta och pålitliga sömmar |
| Utmärkt dimensionsnoggrannhet | Mekanisk expandering uppnår snäva toleranser, vilket säkerställer exakt kontroll över rördimensioner |
| Flexibla längder | Kan producera långa pålar (upp till 70 m) vilket minskar fältskarvning och förbättrar konstruktionseffektiviteten |
| Korrosionsbeständighetsalternativ | Flera beläggningsalternativ tillgängliga för att förlänga livslängden i tuffa miljöer inklusive marina och industriella förhållanden |
| Svetsbarhet | Kan svetsas eller repareras på-platsen utan att förlora strukturell integritet |
| Seismiskt motstånd | Bra flexibilitet och slagtålighet, lämplig för jordbävningsbenägna områden- |
Prestandaegenskaper
| Karakteristisk | Beskrivning |
|---|---|
| Hög hållfasthet & hårdhet | Minsta sträckgräns på 45 000 psi (310 MPa) och draghållfasthet på 66 000 psi (455 MPa) |
| Hög temperaturbeständighet | Behåller mekaniska egenskaper under förhöjda temperaturer |
| Kompakt ytfinish | Släta ytor minskar friktionen under installationen och förbättrar strukturell stabilitet |
| Korrosionsbeständighet | Kan förbättras genom 3PE-beläggning, epoxipulverbeläggning eller katodiskt skydd för lång-hållbarhet i marina, underjordiska eller industriella förhållanden |
| Anpassningsförmåga | Lämplig för olika markförhållanden och komplexa geologiska miljöer, särskilt utmanande markförhållanden |
Viktiga urvalsanmärkningar
1. Betyg 3 vs. Övriga betyg
Årskurs 3är denhögsta styrka alternativet, lämplig för de mest krävande grundapplikationerna, inklusive broar, hamnar och-höghus
För de flesta allmänna grundapplikationer,Årskurs 2är standardvalet
För lätta-tillämpningar eller tillfälliga applikationer,Årskurs 1kan vara tillräckligt
2. När ska man välja ASTM A252 Grade 3 LSAW
Brokonstruktion– huvudpirens pålfundament som kräver maximal lastkapacitet
Hamnar och marina strukturer– kajer, kajer, offshoreplattformar
Hög-husgrunder– djupa fundament för skyskrapor
Utmanande markförhållanden– projekt med svår mark som kräver extra styrka
Stor-infrastruktur– där maximal hållbarhet och-lastbärande kapacitet krävs
3. Val av tillverkningsprocess
LSAWföredras för:
Stora diametrar (större än eller lika med 12")
Applikationer med tjocka väggar som kräver hög hållfasthet
Projekt som kräver långa pållängder
Tillämpningar som kräver hög dimensionell noggrannhet
Tung-pålning som kräver maximal strukturell integritet
4. Korrosionsskydd
För permanenta strukturer, specificera lämplig beläggning baserat på miljöförhållanden
Marina miljöer kräver förbättrat korrosionsskydd – alternativen inkluderar FBE, 3LPE eller stenkolstjärepoxi
Katodiskt skydd kan appliceras för ökad livslängd i aggressiva miljöer
För hamn- och offshoreapplikationer är korrosionsbeständighet avgörande
5. Certifiering
Standard:SV 10204 3.1(tillverkarens oberoende testning)
Se till att brukstestcertifikatet inkluderar: kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper, hydrostatiska testresultat
Tredje-inspektion av SGS, BV, Lloyds, allmänt accepterad för kritiska projekt
6. Designöverväganden
Stålrör fungerar som permanent lastbärande-komponent eller formskal för betongpålar
Rör måste genomgå hydrostatiska, tillplattade och böjningstester för att säkerställa strukturell integritet
Längre längder (upp till 70 m) minskar fältskarvning och förbättrar installationseffektiviteten
För marina miljöer, överväg ytterligare väggtjocklek för korrosionstillägg
7. Jämförelse med API 5L
ASTM A252 är specifikt förpålnings-/fundamentapplikationer, inte för trycktjänst
API 5L är förolje-/gasöverföringsledningar
Sträckgränsen för A252 Grade 3 (310 MPa) är högre än API 5L Grade B (241 MPa) och liknar X42 (290 MPa)
Överväganden om temperaturintervallet skiljer sig åt – se projektspecifikationerna för låga-temperaturkrav
Sista takeaway: ASTM A252 Grade 3 LSAW-rörär denhögsta hållfasthet, stor-diameter svetsad rörpåleför de mest krävande grundapplikationerna. Med minsta sträckgräns på45 000 psi (310 MPa) – 51 % högre än betyg 1– det erbjudermaximal belastning-för kritiska infrastrukturprojekt . LSAW-tillverkningsprocessen möjliggör tillverkning av rör från6" till 72" diametermed väggtjocklekar upp till80 mmoch längder upp till70 m, vilket avsevärt minskar fältskarvningskraven . Årskurs 3 är det föredragna valet förbrokonstruktion, hamnanläggningar, marina strukturer,-höghus och projekt med utmanande markförhållandendär maximal styrka och hållbarhet krävs. Dess kombination avhög strukturell integritet, utmärkt seghet och korrosionsbeständighetgör den till premiumklassen i ASTM A252-standarden för de mest krävande anläggningstillämpningarna.





