

ASTM A335/A335M: Seamless ferritisk legering-stålrör för hög-temperaturservice
1. Översikt
ASTM A335/A335Mär den primära specifikationen försömlösa rör av ferritisk legering-avsedd för hög-temperaturservice. Dessa rör är konstruerade för bockning, flänsning och liknande formningsoperationer, såväl som för svetsning, i miljöer som kräver förhöjd temperaturhållfasthet och korrosionsbeständighet.
2. Nyckelfunktioner
Typ: Sömlös (obligatorisk)
Material: Ferritiskt legerat stål (Cr-Mo, Cr-Mo-V-legeringar)
Ansökan: Miljöer med hög-temperatur, högt-tryck
Common Companion Standard: ASTM A450 (Allmänna krav)
3. Standardkvaliteter och kemisk sammansättning
| Kvalitet | UNS nr. | Typisk sammansättning | Viktiga legeringselement | Anteckningar |
|---|---|---|---|---|
| P1 | K11522 | C-Mo | 0,5 Mån | Grundläggande molybdenstål |
| P2 | K11547 | 0,5 Cr-0,5 Mo | 0,5 Cr, 0,5 Mo | Lågt krom-moly |
| P5 | K41545 | 5Cr-0,5Mo | 5Cr, 0,5 Mo | Medium krom |
| P5c | K41245 | 5Cr-0,5Mo | 5Cr, 0,5 Mo | Modifierad P5 |
| P9 | S50400 | 9Cr-1Mo | 9Cr, 1Mo | Högt krom |
| P11 | K11597 | 1,25Cr-0,5Mo | 1,25 Cr, 0,5 Mo | Standard Cr-Mo |
| P12 | K11562 | 1 Cr-0,5 Mo | 1 Cr, 0,5 Mo | Liknar P11 |
| P22 | K21590 | 2,25 Cr-1 Mo | 2,25 Cr, 1 Mån | Mycket vanligt betyg |
| P91 | K91560 | 9Cr-1Mo-V-Nb | 9Cr, 1Mo, V, Nb | Hög-hållfasthet, krypbeständig- |
| P92 | K92460 | 9Cr-2W-0,5Mo-V-Nb | 9Cr, 2W, 0,5Mo, V, Nb | Avancerat 9% Cr stål |
| P122 | K91603 | 12Cr-1W-1Cu-Mo-V-Nb | 12Cr, 1W, 1Cu, Mo, V, Nb | Högsta kromkvalitet |
Obs: Kompletta kemikaliekrav specificeras i standarden med exakta minimi-/maximiprocentandelar.
4. Mekaniska egenskaper (typiskt vid rumstemperatur)
| Kvalitet | Draghållfasthet Min (MPa) | Avkastningsstyrka Min (MPa) | Förlängning Min (%) | Hårdhet Max (HB) |
|---|---|---|---|---|
| P1 | 380 | 205 | 30 | 163 |
| P2 | 380 | 205 | 30 | 163 |
| P5 | 415 | 205 | 30 | 163 |
| P9 | 415 | 205 | 30 | 163 |
| P11 | 415 | 205 | 30 | 163 |
| P12 | 415 | 205 | 30 | 163 |
| P22 | 415 | 205 | 30 | 163 |
| P91 | 585 | 415 | 20 | 250 |
| P92 | 620 | 440 | 20 | 250 |
| P122 | 620 | 400 | 20 | 250 |
*Obs: Specifika krav varierar beroende på värmebehandlingsförhållande; P91/P92/P122 kräver normalisering och temperering.*
5. Tillverkning & Värmebehandling
| Behandla | Krav | Ändamål |
|---|---|---|
| Tillverkning | Endast sömlös process (varmbearbetad eller kalldragen) | Säkerställ homogenitet, ingen längsgående svets |
| Värmebehandling | Alla rör levereras i värme-behandlat skick | Utveckla nödvändig mikrostruktur och egenskaper |
| Normaliserande | Krävs för P91, P92, P122 (~1040-1080 grader) | Austenitisera för härdad martensitstruktur |
| Härdning | Krävs efter normalisering (~730-800 grader) | Förbättra segheten, lindra påfrestningar |
| Glödgning/Stressavlastning | För lägre kvaliteter (P1-P22) enligt specifikation | Mjuka upp, avlasta påfrestningar, förbättra duktiliteten |
6. Testnings- och inspektionskrav
| Testtyp | Frekvens | Standardreferens | Ändamål |
|---|---|---|---|
| Hydrostatiskt test | Varje rör | A450/A335 | Verifiera tryckintegriteten |
| Dragprov | Varje värme, varje värmebehandlingslot | A370 | Verifiera mekaniska egenskaper |
| Hårdhetstest | Varje rör eller provbas | E10/E18 | Verifiera enhetlig värmebehandling |
| Tillplattad test | Två rör per värmeparti | A450 | Kontrollera duktilitet/formbarhet |
| Oförstörande test (UT/ET) | Valfritt, som specificerat | E213/E309 | Upptäck interna/externa defekter |
| Visuell undersökning | 100% | - | Ytkvalitetskontroll |
7. Mått & toleranser
| Dimensionera | Standardtolerans (per A450) | Vanliga storlekar tillgängliga |
|---|---|---|
| Ytterdiameter | ±0,75 % eller ±0,4 mm (beroende på vilket som är störst) | 1/4" till 24" NPS (6-610 mm) |
| Väggtjocklek | +0/-12.5% for D≤101.6mm; +0/-10% for D>101,6 mm | Schema 10-160, XXS |
| Längd | +3mm/-0 för slumpmässiga längder; exakta längder enligt beställning | 6-12m standard slumpmässigt |
| Vikt | ±10 % per rör; ±7,5 % per parti | Varierar efter schema |
8. Typiska tillämpningar efter betyg
| Kvalitet | Temperaturområde | Vanliga applikationer |
|---|---|---|
| P1, P2 | Upp till 480 grader | Allmän hög-temperaturservice, ångledningar |
| P11, P12, P22 | Upp till 580 grader | Kraftverksångrör, raffinaderiprocesslinjer |
| P5, P9 | Upp till 650 grader | Raffinaderirör för hög-temperatur, reformerrör |
| P91 | Upp till 625 grader | Moderna kraftverksledningar för ånga och varma uppvärmning |
| P92, P122 | Upp till 650 grader | Avancerade ultra-superkritiska kraftverk |
9. Materiella fördelar och begränsningar
Fördelar:
Excellentkrypstyrkavid förhöjda temperaturer
Braoxidations-/korrosionsbeständighet(särskilt högre Cr betyg)
Brasvetsbarhetmed korrekta rutiner
Hög-temperaturstabilitetför lång-tjänst
Bättretermisk utmattningsbeständighetän kolstål
Begränsningar:
Högre kostnad än kolstålrör
Kräverefter-svetsvärmebehandling(PWHT) för de flesta betyg
Humörets sprödhetmottaglighet i vissa årskurser (P11, P22)
Särskild förvaring behövs för att förhindraatmosfärisk korrosion
10. Beställningsinformation
När du beställer ASTM A335-rör, specificera:
Specifikation: ASTM A335/A335M
Kvalitet: P11, P22, P91, etc.
Storlek: NPS och schema/tjocklek
Längd: Slumpmässigt eller exakt
Slutavslutning: Vanlig, fasad (för svetsning)
Kompletterande krav: S1 (ultraljudstest), S2 (hydrotesttryck)
Allmänna krav: Referens ASTM A450
Särskilda krav: Ytterligare provning, märkning m.m.
Exempel på orderbeteckning:
ASTM A335 P22, NPS 12, schema 80, slumpmässig längd, fasade ändar, +A450 +S1 (UT)
11. Jämförelse med liknande specifikationer
| Specifikation | Materialtyp | Primär användning | Temperaturområde |
|---|---|---|---|
| ASTM A335 | Ferritiska legerade stål | Rörledningar för hög-temperatur | Upp till 650 grader |
| ASTM A213 | Ferritiska/austenitiska legeringar | Panna/överhettarrör | Upp till 700 grader |
| ASTM A312 | Austenitisk rostfri | Korrosion/hög-temperaturservice | Upp till 815 grader |
| ASTM A106 | Kolstål | Allmän hög-tjänst | Upp till 425 grader |
12. Viktiga anmärkningar
ASTM A450tillhandahåller de allmänna testmetoderna och kraven om inte annat anges i A335
P91 och högre betygkräver strikt kontroll av värmebehandlingsparametrar
Svetsprocedurermåste vara kvalificerad enligt ASME avsnitt IX eller motsvarande
Material spårbarhetär avgörande för applikationer med hög-temperatur
Kryptestningkan krävas för vissa tillämpningar utöver standardkraven
Denna specifikation används i stor utsträckning inom kraftproduktion, petrokemisk industri och raffineringsindustri där material måste tåla långvarig exponering för höga temperaturer och tryck. Korrekt val, installation och underhåll enligt tillämpliga koder (ASME B31.1, B31.3) är avgörande för säker och tillförlitlig drift.





