

ASTM A53 Grade A Dubbel-Sided Submerged Arc Welding (DSAW) stålrör
✅ Grundläggande översikt
ASTM A53 Grade A DSAW (Double-Sided Submerged Arc Welded) stålrörär entekniskt giltig och kommersiellt tillgänglig produktför vätsketransmission med stor-diameter,-lågt tryck och strukturella tillämpningar. Medan ASTM A53 traditionellt förknippas med ERW och sömlösa rör, används DSAW-tillverkning uttryckligen för större diametrar där dessa konventionella metoder inte är genomförbara.
Kombinationen av klass A (den lägre-styrkegraden) med DSAW (en tung-vägg, stor-diameter process) representerar ennischad men erkänd produktanvänds vanligtvis för:
Vattenledningar med stor-diameter
Strukturella pålningar och grundstöd
Låg-olje- och gasuppsamlingssystem
Allmänna rörledningar där stora diametrar krävs
📋 Nyckelspecifikationer
| Attribut | Beskrivning |
|---|---|
| Standard | ASTM A53 / ASME SA53 |
| Kvalitet | Betyg A– lägre hållfasthetsklass med 30 000 psi (205 MPa) minsta utbyte |
| Tillverkningsprocess | DSAW (Dubbel-Sided Submerged Arc Welding)– både invändiga och utvändiga svetsar applicerade; svetsbåge nedsänkt i granulärt flussmedel; separata svetsar förbrukar en del av varandra och bildar en enda svetsklump av hög-kvalitet |
| Formningsmetoder | Pyramid Rolls eller UOE (U-ing, O-ing, Expanding) |
| Storleksintervall | 18" till 72" OD(457 mm till 1829 mm) |
| Väggtjocklek | 0,250" till 1,5" (6,35 mm till 38,1 mm) |
| Längd | Dubbla slumpmässiga längder; anpassade längder tillgängliga |
🔬 Kemisk sammansättning (ASTM A53 Grad A)
| Element | Max % | Anteckningar |
|---|---|---|
| Kol (C) | 0.25% | Låg kolhalt för god svetsbarhet |
| Mangan (Mn) | 0.95% | Ger grundläggande styrka |
| Fosfor (P) | 0.050% | Kontrollerad för svetsbarhet |
| Svavel (S) | 0.045% | Kontrollerad för seghet |
| Kisel (Si) | 0,10 % min | Desoxidationsmedel |
Obs: Klass A har lägre kol och mangan än klass B, vilket gör den mer formbar och lämplig för formningsapplikationer.
📊 Mekaniska egenskaper
| Kvalitet | Avkastningsstyrka (min) | Draghållfasthet (min) | Förlängning |
|---|---|---|---|
| Betyg A | 205 MPa (30 000 psi) | 330 MPa (48 000 psi) | Enligt ASTM A53 formel |
| Betyg B | 240 MPa (35 000 psi) | 415 MPa (60 000 psi) | Enligt ASTM A53 formel |
Klass A är det mer ekonomiska alternativet, lämpligt för applikationer där den högre hållfastheten hos Grad B inte krävs.
🔧 DSAW tillverkningsprocess
Double-Sided Submerged Arc Welding (DSAW) kännetecknas av:
Processbeskrivning
Svetsbågen är nedsänkt i granulärt flussmedelunder svetsning
Både in- och utvändiga svetsar krävs, vanligtvis utförs i separata processer
De separata svetsarna förbrukar en del av de andra, vilket resulterar i enen enda svetsklump av-hög kvalitet
Formningsmetoder
| Metod | Beskrivning |
|---|---|
| Pyramidrullar | Cylinder bildad mellan 3 rullar arrangerade på ett pyramidformigt sätt |
| UOE (U-ing, O-ing, Expanding) | Använder en "U"-press och en "O"-press för att forma cylindern; kan innefatta kall expansion upp till 1,5 % för att uppnå slutlig OD |
Kall expansion
Röret kan expanderas upp till 1,5 % för att erhålla den slutliga ytterdiametern
Denna process kan resultera i en ökning av sträckgränsen
Expansion används oftast i UOE-bruk på grund av behovet av att återvinna sträckgränsen som förloras under formningen i "O"-pressen
📏 Måttspecifikationer
| Parameter | Räckvidd / Tolerans |
|---|---|
| Ytterdiameter | 18" till 72"(457 mm till 1829 mm) |
| Väggtjocklek | 0,250" till 1,5" (6,35 mm till 38,1 mm) |
| Diametertolerans | ±1 % av specificerad OD |
| Väggtjocklekstolerans | Minsta vägg inte mer än 12,5% under nominell |
| Vikttolerans | ±10 % av teoretisk vikt |
🧪 Test- och inspektionskrav
| Testtyp | Krav | Anteckningar |
|---|---|---|
| Kemisk analys | Per värmeparti | Verifierar sammansättningsgränser |
| Dragprov | Per lot | Verifierar sträck- och draghållfasthet |
| Tillplattad test | Krävs för svetsade rör | Kontrollerar duktilitet och svetsintegritet |
| Böjtest | Nödvändig | Verifierar svetsintegritet |
| Hydrostatiskt test | Varje rör testas individuellt | Krävs för ASTM A53 |
| NDT (ultraljud/röntgen-) | Svetssömsinspektion | Standardpraxis för DSAW |
| Bruksprovningscertifikat | EN 10204 Typ 3.1B | Försedd med fullständiga testresultat |
🏭 Vanliga applikationer
| Ansökan | Beskrivning |
|---|---|
| Låg-vattenöverföring | Kommunal vattenförsörjning med stor-diameter, bevattningssystem |
| Insamling av olja och gas | Låg-insamlingsledningar för råolja och naturgas |
| Strukturell pålning | Grundpålar för byggnader, broar och marina strukturer |
| Allmänna rörledningar | Industriella vattenledningar, kylvattensystem,-lågtrycksånga |
| Konstruktionsapplikationer | Stöd, stag och konstruktionselement |
| Dräneringssystem | Dagvatten- och avloppsledningar med stor-diameter |
📊 Jämförelse av betyg A mot betyg B för DSAW
| Särdrag | Betyg A | Betyg B | Betydelse |
|---|---|---|---|
| Avkastningsstyrka (min) | 30 000 psi | 35 000 psi | Klass B erbjuder 17 % högre styrka |
| Draghållfasthet (min) | 48 000 psi | 60 000 psi | Klass B ger 25 % högre styrka |
| Kolhalt (max) | 0.25% | 0.30% | Klass A har lägre kol för bättre formbarhet |
| Manganinnehåll (max) | 0.95% | 1.20% | Klass A har lägre mangan |
| Karakteristisk | Mjukare, mer seg | Starkare, högre tryckklass | Grad A är mer formbar; Betyg B är starkare |
| Typisk användning | Lågt-, icke-kritiska applikationer | Allmän industrirörledning | Klass A är det ekonomiska valet när hållfasthetskraven är minimala |
🔍 Viktiga överväganden
1. Tillverkningsprocesskompatibilitet
ASTM A53 förknippas traditionellt med ERW och sömlös tillverkning. DSAW är dock en erkänd tillverkningsmetod för ASTM A53-rör i större diametrar (18" och högre) där ERW inte är genomförbart.
2. Storlek Tillgänglighet
DSAW används speciellt för större diametrar(18" till 72")
För diametrar under 18", ERW eller sömlös är vanligare
Vissa tillverkare tillverkar ASTM A53 DSAW i diametrar upp till 72"
3. Betygsurval
Betyg Aär det mest ekonomiska alternativet, lämpligt för applikationer där högre hållfasthet inte krävs
Betyg Bär det vanligaste valet för allmänna industriella tillämpningar på grund av högre hållfasthet
Klass A:s lägre kolhalt ger bättre formbarhet och formbarhet
4. Beläggningsalternativ
DSAW-röret möbleras vanligtvis bar men kan levereras med olika beläggningar:
Lack
FBE (Fusion Bonded Epoxy)
3LPE (3-lagers polyeten)
Stenkolstjärepoxi
Bitumenbeläggning
Svart oljebeläggning
Galvanisering(för mindre diametrar)
5. Slutavslut
Släta ändar– standard för de flesta applikationer
Fasade ändar– för fältsvetsning
Fyrkantiga slutar– tillgänglig
6. Tredje-inspektion
Tillgängliga inspektionstjänster inkluderar:
SGS, BV, Lloyds, TUV, ABS
7. Krav på tryckprovning
ASTM A53kräver hydrostatisk testningför alla rör, inklusive DSAW
Detta skiljer det från A252 pålningsrör (som inte kräver hydrostatisk testning)
📝 Sammanfattning
ASTM A53 Grade A Dubbel-Sided Submerged Arc Welded (DSAW) stålrörär entekniskt giltig produktför vätsketransmission med stor-diameter,-lågtryck och strukturella tillämpningar. Medan ASTM A53 är vanligare förknippat med ERW och sömlös tillverkning, används DSAW uttryckligen för större diametrar (18" till 72") där dessa konventionella metoder inte är genomförbara.
Nyckelfunktioner:
Betyg Aerbjuder minsta sträckgräns på30 000 psi (205 MPa)– det mer ekonomiska alternativet
DSAW-tillverkningproducerar rör från18" till 72" ODmed väggtjocklek upp till1,5" (38 mm)
Dubbel-svetsningskapar en enda-svetsklump av hög kvalitet
Hydrostatisk testning krävsför alla ASTM A53-rör
Kall expansion(upp till 1,5%) kan appliceras, vilket kan öka sträckgränsen
Vanliga applikationer inkluderar:
Låg-vattenöverföring och bevattningssystem
Olje- och gasuppsamlingsledningar
Strukturella pålningar och grundstöd
Allmänna rörledningar och konstruktionsapplikationer
Vid beställning, ange:ASTM A53 Grade A, DSAW (dubbelsidigt-svetsad nedsänkt bågsvetsning), storlek (OD x WT), längd, ändfinish (slät/fasad) och beläggningskrav.
För applikationer som kräver högre styrka,ASTM A53 Grade B DSAWfinns som ett alternativ.





