

API 5L PSL1 Grade X60 Dubbel-Sided Submerged Arc Welding (DSAW) stålrör
Grundläggande översikt
API 5L PSL1 Grade X60 DSAW (Double-Sided Submerged Arc Welding) stålrörär ett-höghållfast kolstålledningsrör tillverkat enligt American Petroleum Institute-specifikationen för rörledningstransportsystem. "X60"-beteckningen indikerar en lägsta sträckgräns på60 000 psi (414 MPa), som representerar ingångspunkten till "hög-hållfast" rörledningsmaterial .
X60 är ett erbjudande med hög-hållfasthet ungefär15 % högre sträckgräns än X52(414 MPa vs. 359 MPa) och71 % högre än betyg B(414 MPa vs. 241 MPa). Det är vanligtvis specificerat för högtryckstransmissionsrörledningar, offshoreapplikationer och krävande serviceförhållanden där lägre kvaliteter skulle kräva överdriven väggtjocklek.
DSAW-tillverkningsprocessen-även känd som LSAW (Longitudinal Submerged Arc Welding)-är en svetsmetod med hög-integritet där både in- och utvändiga svetsar appliceras och bildar enen enda svetsklump av-hög kvalitet. Denna process är speciellt utformad förtjocka-väggar med stor-diameteranvänds i-högtryckstransmission av olja och gas, vattenledningar och rörledningar till havs.
Namnförklaring
| Del | Menande |
|---|---|
| API | American Petroleum Institute |
| 5L | Specifikation för ledningsrör som används i rörledningstransportsystem |
| PSL1 | Produktspecifikation Nivå 1 – standardkvalitetsnivå med grundläggande krav (ingen obligatorisk slagtester) |
| X60 | Gradbeteckning: "X" anger rörledningskvalitet, "60" representerar lägsta sträckgräns i ksi (60 000 psi / 414 MPa) |
| DSAW | Dubbel-svetsning med nedsänkt båge – både in- och utvändiga svetsar appliceras; svetsbågen är nedsänkt i granulärt flussmedel under svetsning |
| Även känd som | LSAW (Longitudinal Submerged Arc Welding) – när svetsfogen löper längs med röret |
Nyckelspecifikationer
| Attribut | Beskrivning |
|---|---|
| Standard | API 5L (46:e upplagan, anpassad till ISO 3183) |
| Produktspecifikationsnivå | PSL1 – standardkvalitetsnivå |
| Kvalitet | X60 (L415 i ISO-notation) |
| Minsta avkastningsgräns | 414-415 MPa (60 000-60 200 psi) |
| Minsta draghållfasthet | 517-520 MPa (75 000-75 400 psi) |
| Tillverkningsprocess | DSAW (Double-Sided Submerged Arc Welding) / LSAW (longitudinal Submerged Arc Welding) |
| Formningsmetoder | JCOE(progressiv J-C-O-bildande) ellerUOE(U-ing, O-ing, Expanding) |
| Storleksområde (DSAW/LSAW) | 406 mm till 1829 mm(16" till 72") OD – typisk för DSAW; upp till 84" tillgängligt |
| Väggtjocklek | 6,0 mm till 50 mm (upp till 75 mm för speciella applikationer) |
| Längd | 6 m till 12 m standard; upp till 18 m tillgänglig |
| Slutavslut | Släta ändar, fasade ändar (30 graders fasvinkel) |
| Beläggningsalternativ | Svart färg, lack, anti-rostolja, FBE, 3LPE, stenkolstjärepoxi, CWC |
Kemisk sammansättning (API 5L PSL1 Grade X60 Welded Pipe)
Baserat på API 5L PSL1 krav för svetsade rör:
| Element | Max % | Anteckningar |
|---|---|---|
| Kol (C) | 0.26% | Låg kolhalt för god svetsbarhet |
| Mangan (Mn) | 1.40% | Ger styrka |
| Fosfor (P) | 0.030% | Kontrollerad för svetsbarhet |
| Svavel (S) | 0.030% | Kontrollerad för seghet |
| Kisel (Si) | Ej specificerad för PSL1 | Vanligtvis mindre än eller lika med 0,45 % |
| Vanadin (V) | Som överenskommet | Mikro-legering för kornförfining |
| Niob (Nb) | Som överenskommet | Mikro-legering för styrka |
| Titan (Ti) | Som överenskommet | Mikro-legering för kornförfining |
Obs: För varje minskning med 0,01 % under det angivna maximala kolinnehållet tillåts en ökning med 0,05 % över det angivna maxvärdet för mangan, upp till max 1,65 %. PSL1 har inga krav på maximal sträckgräns, kolekvivalent eller obligatorisk slagprovning.
Mekaniska egenskaper (API 5L PSL1 Grade X60)
| Egendom | Krav |
|---|---|
| Avkastningsstyrka (min) | 414-415 MPa (60 000-60 200 psi) |
| Avkastningsstyrka (max) | Ej specificerad för PSL1 |
| Draghållfasthet (min) | 517-520 MPa (75 000-75 400 psi) |
| Draghållfasthet (max) | Ej specificerad för PSL1 |
| Förlängning | Per API 5L formel (varierar beroende på väggtjocklek) |
| Charpy Impact | Krävs inte för PSL1– endast PSL2 kräver obligatorisk slagtestning |
| Utbyte-till-dragförhållande | Ej specificerad för PSL1 |
Jämförelse av X60 vs. angränsande betyg
| Kvalitet | Avkastningsstyrka (min) | Draghållfasthet (min) | Relativ styrka kontra X60 | Typisk tillämpning |
|---|---|---|---|---|
| Betyg B | 241 MPa (35 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -42% | Låg-trycksuppsamling, verktyg |
| X42 | 290 MPa (42 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -30% | Samlingslinjer, distribution |
| X46 | 317 MPa (46 ksi) | 434 MPa (63 ksi) | -23% | Medellång-tryckuppsamling |
| X52 | 359 MPa (52 ksi) | 455-460 MPa (66 ksi) | -13% | Allmän överföring |
| X56 | 386-390 MPa (56 ksi) | 490 MPa (71 ksi) | -6% | Högre-trycköverföring |
| X60 | 414 MPa (60 ksi) | 517-520 MPa (75 ksi) | Baslinje | Hög-transmission, offshore |
| X65 | 448 MPa (65 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | +8% | Högt-tryck, offshore |
| X70 | 483 MPa (70 ksi) | 565 MPa (82 ksi) | +17% | Långt-högt-tryck |
*X60 representerar ingångspunkten till "hög-hållfast" rörledningsmaterial, som erbjuder cirka 15 % högre sträckgräns än X52 .*
Måttspecifikationer
| Parameter | Räckvidd / Tolerans |
|---|---|
| Ytterdiameter | 406 mm till 1829 mm(16" till 72") – typiskt DSAW-område; upp till 84" tillgängligt |
| Väggtjocklek | 6,0 mm till 50 mm (upp till 75 mm för speciella applikationer) |
| Diametertolerans (rörkropp) | ±0,75 % av specificerad OD |
| Diametertolerans (rörändar, 219,1-273,1 mm) | +1.6 mm / -0,4 mm |
| Diametertolerans (rörändar, 274-457 mm) | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Väggtjocklekstolerans (508-610 mm) | +19.5% / -8% |
| Väggtjocklekstolerans (219,1-457 mm) | +15% / -12.5% |
| Längd | 6 m till 12 m standard; upp till 18 m tillgänglig |
| Utan-av-rundhet | Mindre än eller lika med 1 % av specificerad OD |
Typisk storlekstillgänglighet (API 5L Grade X60 DSAW):
| OD (tum) | OD (mm) | Väggtjockleksområde (mm) |
|---|---|---|
| 16" | 406 | 6.0 - 14.0 |
| 20" | 508 | 6.0 - 16.0 |
| 24" | 610 | 6.0 - 18.0 |
| 30" | 762 | 7.0 - 21.0 |
| 36" | 914 | 8.0 - 24.0 |
| 40" | 1016 | 8.0 - 26.0 |
| 48" | 1219 | 9.0 - 28.0 |
| 56" | 1422 | 10.0 - 29.0 |
| 60" | 1524 | 10.0 - 29.0 |
| 64" | 1626 | 10.0 - 30.0 |
| 72" | 1829 | 10.0 - 30.0 |
Källa: Baserat på industritillverkares data.
DSAW/LSAW tillverkningsprocess
Double-Sided Submerged Arc Welding (DSAW), även känd som Longitudinal Submerged Arc Welding (LSAW), är en hög-process som används främst för stålrör med stor-diameter.
Processbeskrivning
Svetsbågen är nedsänkt i granulärt flussmedelunder svetsning, vilket skyddar svetsen från atmosfärisk förorening
Både in- och utvändiga svetsar krävs, vanligtvis utförs i separata processer
De separata svetsarna förbrukar en del av de andra, vilket resulterar i enen enda svetsklump av-hög kvalitet
Formningsmetoder
| Metod | Beskrivning | Typiska diametrar |
|---|---|---|
| JCOE | Progressiva J-C-O-formningssteg (J-form → C-form → O-form), expanderad efter svetsning | 406-1626 mm (16"-64") |
| UOE | Plåt pressad till U-form, sedan O-form, expanderad efter svetsning | 508-1118 mm (20"-44") |
Processsteg
Plåtval– Stålplåtar som uppfyller API 5L PSL1 X60 krav
Kantförberedelse– Kanterna är avfasade för att skapa ett V-format spår
Formning– Stålplåtar formas till cylindriska former med JCOE- eller UOE-pressar
Häftsvetsning– Formade plattor är häftsvetsade- för att bibehålla formen
Dubbel nedsänkt bågsvetsning– Rörsöm svetsad på både inre och yttre ytor
Kall expansion– Röret kan expanderas upp till 1,5 % för att uppnå slutlig ytterdiameter
Ultraljudsinspektion– Sömmen inspekteras genom kontinuerlig ultraljud automatisk feldetektering
Hydrostatiskt trycktest– Varje rör genomgår hydrostatisk trycktestning (när specificerat)
Efterbehandling– Avsluta bearbetning, fasning, beläggning och märkning enligt specifikationer
Testnings- och inspektionskrav (PSL1)
| Testtyp | Krav | Anteckningar |
|---|---|---|
| Kemisk analys | Per värmeparti | Verifierar sammansättningsgränser per API 5L PSL1 |
| Dragprov | Per lot | Verifierar sträck- och draghållfasthet |
| Tillplattad test | Nödvändig | Kontrollerar duktilitet och svetsintegritet |
| Böjtest | Nödvändig | Verifierar svetsintegritet |
| Charpy Impact Test | Krävs inte för PSL1 | Endast PSL2 kräver obligatoriska slagtester |
| Hydrostatiskt test | Varje rör (när angivet) | Verifiering av tryckintegritet |
| Ultraljudsinspektion | 100 % av svetsfogen | Standardpraxis för DSAW |
| Röntgeninspektion | För "T"-leder | Där bandstumsvetsar skär spiralsömmar |
| Dimensionell inspektion | 100% | Enligt standardtoleranser |
| Bruksprovningscertifikat | EN 10204 Typ 3.1B | Försedd med fullständiga testresultat |
Jämförelse mellan PSL1 och PSL2 för X60
| Särdrag | PSL1 X60 | PSL2 X60 | Betydelse |
|---|---|---|---|
| Kol (C) max | 0.26% | 0.12% | PSL2 har54% minskning– bättre svetsbarhet, lägre HAZ-hårdhet |
| Svavel (S) max | 0.030% | 0.015% | PSL2 har 50 % reduktion – avgörande för seghet |
| Fosfor (P) max | 0.030% | 0.025% | PSL2 har strängare gränser |
| Mangan (Mn) max | 1.40% | 1.40-1.60% | Högre för styrka |
| Avkastningsstyrka | Endast 414 MPa min | 414-565 MPa räckvidd | PSL2 anger maximalt för att förhindra över-material |
| Draghållfasthet | Endast 520 MPa min | 520-760 MPa räckvidd | PSL2 anger maximum för konsekvens |
| Utbyte-till-dragförhållande | Ej specificerat | Mindre än eller lika med 0,93 | PSL2 säkerställer tillräcklig duktilitet |
| Impact Testing | Krävs inte | Obligatorisk | PSL2 garanterar seghet vid låg-temperatur |
| Kolekvivalent | Krävs inte | Beräknat och kontrollerat | PSL2 säkerställer god fältsvetsbarhet |
| NDT-krav | Standard | Strängare | PSL2 ger bättre defektdetektering |
| Typisk användning | Allmän service, vattenledningar, icke-kritiskt | Kritisk service, sur service, låg temperatur |
Vanliga applikationer
| Ansökan | Beskrivning |
|---|---|
| Hög-gasöverföring | Långa-naturgasledningar som kräver höga driftstryck |
| Råoljestamledningar | Huvudledningar för transport av råolja |
| Offshore rörledningar | Undervattensrörledningar som kräver högt-till-viktförhållande |
| Onshore Gathering Networks | Regionala stamsystem som kopplar samman produktionsområden med förädling |
| Station och samlingsrör | Kompressorstationer, pumpstationer, mätanläggningar |
| Vattenöverföring | Vattenledning med stor-diameter,-högtryck |
| Industriell processrörledning | Raffinaderier, kemiska anläggningar, kraftproduktion |
| Sur service | H₂S-miljöer (med PSL2 och kompletterande NACE-krav) |
Viktiga fördelar
| Fördel | Beskrivning |
|---|---|
| Hög styrka | 60 000 psi utbyte – 15 % högre än X52, vilket möjliggör minskad väggtjocklek eller högre arbetstryck |
| Kostnadseffektiv- | PSL1 är mer ekonomisk än PSL2 – lämplig för allmänna tjänsteapplikationer |
| Utmärkt svetsbarhet | Låg kolhalt säkerställer god fältsvetsbarhet |
| Kapacitet med stor diameter | DSAW producerar rör från 16" till 72" OD – perfekt för applikationer med stor-diameter |
| Hög svetsintegritet | Dubbel-sidig svetsning skapar en enda hög-svetsklump med 100 % UT-inspektion |
| Bred tillgänglighet | Lagerförs vanligtvis av tillverkare globalt |
| JCOE/UOE Forming | Exakt dimensionell noggrannhet genom avancerade formningsmetoder |
| Beprövad prestanda | Används i stor utsträckning i-högtrycksgasöverföring, offshore-rörledningar och krävande tillämpningar |
Internationella uppskattningar
| Standard | Motsvarande betyg | Anteckningar |
|---|---|---|
| ISO 3183 | L415 | Motsvarighet till internationell standard |
| GB/T 9711 | L415 | kinesisk motsvarighet |
| DNV OS-F101 | Betyg 450 | Offshore-standard (liknande hållfasthetsnivå) |
| EN 10208-2 | L415MB | europeisk motsvarighet |
Beläggningsalternativ
API 5L PSL1 X60 DSAW-rör kan levereras med olika beläggningar för korrosionsskydd:
| Beläggningstyp | Bäst för | Nyckelfunktioner |
|---|---|---|
| 3LPE (3-lagers polyeten) | Nedgrävda rörledningar | Vanligast; utmärkt korrosionsskydd, hög slagtålighet |
| FBE (Fusion Bonded Epoxy) | Olje- och gasledningar | Stark vidhäftning, kemikaliebeständighet |
| Stenkolstjärepoxi | Marina miljöer | Tungt-skydd |
| CWC (Concrete Weight Coating) | Rörledningar till havs/undervatten | Negativ flytkraft och mekaniskt skydd |
| Lack / Anti-rostolja | Tillfälligt skydd | Kortvarigt-korrosionsskydd under transport |
| Bitumenbeläggning | Begravd tjänst | Kostnadseffektivt-skydd |
| Svart oljebeläggning | Standard fräsfinish | Tillfälligt skydd |
Slutavslut
Tillgängliga slutbehandlingar inkluderar:
Släta ändar (PE)– standard för de flesta applikationer
Fasade ändar (BE)– för fältsvetsning (30 graders fasvinkel)
Gängade ändar– för mekaniska anslutningar
Viktiga överväganden
1. PSL1 vs. PSL2 urval
PSL1: Lämplig för allmän service, vattenledningar, icke-kritiska applikationer där låg-temperaturseghet inte krävs
PSL2: Krävs för låg-temperaturservice (under 0 grader), sur service (H₂S-miljöer), reglerade rörledningar (FERC, DOT) och kritiska applikationer
2. X60 vs. lägre/högre betyg
X52: Allmän växellåda (52 ksi yield)
X56: Högre-trycköverföring (56 ksi yield)
X60: Hög-transmission, offshore(60 ksi avkastning)
X65/X70: Högre tryck, offshore, långa-avstånd
3. DSAW storleksbegränsningar
DSAW-tillverkning för X60 är vanligtvis tillgänglig från16" till 72" OD
Mindre diametrar (under 16") produceras vanligtvis med ERW eller sömlösa metoder
4. Impact Testing
PSL1 gör detintekräver Charpy-slagprovning enligt standarden. Om service för låg-temperatur förväntas, överväg:
Ange slagprovning som ett tilläggskrav
Uppgradering till PSL2 (som kräver effekttestning)
5. Temperaturbegränsningar
Maximal rekommenderad servicetemperatur:350 grader (662 grader F)
Ingen garanterad seghet vid låg-temperatur under PSL1 – inte lämplig för applikationer under-noll utan utvärdering
6. Tredje-inspektion
Tillgängliga inspektionstjänster inkluderar SGS, BV, Lloyds
7. Bruksprovningscertifikat
Vanligtvis tillhandahålls somEN 10204 Typ 3.1Bmed fullständiga testresultat
Tredje-inspektion tillgänglig på begäran
8. Svetsbarhet
Låg kolhalt (mindre än eller lika med 0,26%) säkerställer utmärkt svetsbarhet
Lämplig för alla vanliga svetsmetoder (SMAW, GTAW, GMAW, SAW)
Ingen efter-svetsvärmebehandling krävs för de flesta tjocklekar
För sura tjänsteapplikationer med PSL2 krävs metoder med låg vätgas
Sammanfattning
API 5L PSL1 Grade X60 Dubbel-Sided Submerged Arc Welded (DSAW/LSAW) stålrörär ett hög-ledningsrör som fungerar som ingångspunkten till förstklassiga rörledningsmaterial. Med minsta sträckgräns på60 000 psi (414 MPa)– ungefär15 % högre än X52– och draghållfasthet av75 000 psi (517 MPa), detta material är det föredragna valet för högtrycksöverföringsledningar, offshoreapplikationer och krävande serviceförhållanden där X52 skulle kräva överdriven väggtjocklek.
Nyckelfunktioner:
Materialstandard: API 5L PSL1 X60 – hög-styrka för allmän service
Sträckstyrka: 414 MPa (60 000 psi) minimum – 15 % högre än X52
Draghållfasthet: 517 MPa (75 000 psi) minimum
PSL1 kvalitetsnivå: Inga obligatoriska slagtester; standardkrav för allmän service
DSAW-tillverkningproducerar rör från16" till 72" ODmed väggtjocklek upp till50 mm
Dubbel-svetsningskapar en enda-svetsklump av hög kvalitet
JCOE- eller UOE-bildandemetoder säkerställer exakt dimensionell noggrannhet
100 % ultraljudsinspektionav svetssöm säkerställer kvalitet
Utmärkt svetsbarhetmed låg kolhalt (mindre än eller lika med 0,26%)
Kostnads-effektiv– det mest ekonomiska valet för hög-ledningsrör med stor-diameter
Vanliga applikationer inkluderar:
Gasöverföringsledningar för högt-tryck
Råoljestamledningar
Offshore och undervattensrörledningar
Station och samlingsrör
Vattenledningsnät
Industriell processrörledning
Vid beställning, ange:API 5L PSL1 Grade X60, DSAW/LSAW (dubbel-Sidad/Längsgående nedsänkt bågsvetsning), Storlek (OD x WT), Längd, Ändfinish (slät/fasad), Beläggningskrav och Mill Test Certificate enligt EN 10204 Typ 3.1B.
För applikationer som kräver garanterad låg-temperaturseghet, strängare kemikontroller eller sur servicekapacitet, specificeraAPI 5L PSL2 Grade X60istället. För de flesta högtrycksöverföringstillämpningar erbjuder X60 PSL1 en utmärkt balans mellan styrka och ekonomi.





